RSS  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  پيوند ها  |  آرشيو  | صفحه اصلي
امروز 28 دي 1397 هجري شمسي


   
  کد خبر : 8662
  تاريخ انتشار : 23 اسفند 1392 ساعت 21:53:00
      ارسال به دوستان چاپ خبر  
 
به مناسبت روز جهانی حفاظت از رودخانه ها:

 

   
"هلیل رود " را در یابیم

به گزارش سایت خبری-تحلیلی هلیل،23 اسفندماه برابر با 14 مارس به عنوان روز جهانی حفاظت از رودخانه ها در مقابل سد سازی نامگذاری شده است.

اگر چه هلیل رود تنها رودخانه دائمی به طول 400 کیومتر روز های ناخوشی را می گذراند که به میمنت این روز و بدون اینکه از طرف مسئولان کمترین اقدامی صورت بگیرد خداوند نعمتش را ارزانی داشت و بستر خشکیده  هلیل را با دو  رودخانه فصلی  شور و ملنتی در جیرفت سیرآب کرد.

سد سازی بلایی خانمانسوز است که سال های سال همانند شلاقی بر پیکره رودخانه ها  زده شده و زخم های عیمقی را  از جمله از بین رفتن هکتارها جنگل ،مرتع  و گونه های کمیاب جانوی و گیاهی را ایجاد کرده  است.

احیا و زنده نگهداشتن  رودخانه ها و جنگل ها  امری بدیهی است ولی اینکه بالادست هلیل رود به صورت کارشناسی  و یا غیر اقدام به سد سازی شده  سوالی است که هیچ گوشی بدهکار به پاسخگویی نیست.


رها  کردن نخاله های  ساختمانی در حریم رودخانه هلیل بسیار بدچشمی  می کند ولی چرا دستگاه متولی بی خیال  است  و به وظیفه اش عمل نمی کند یا اینکه وجود این نخاله ها برای محیط زیست و حریم رودخانه ها منفعت دارد که دیگران متوجه نیستند.

سد سازیهای بالا دست هلیل رود  به همراه خوشکسالی های چندین ساله کمر توسعه ،طبیعت،زیبایی،زیست محیط ی،کشاورزی،جنگل های انبوه و مرتع جازموریان را حسابی خم کرده است ولی در مقابل  منابع طبیعی برای جبران بخشی از این شکنندگی طبیعت چکار کرده و چقدر جنگل و درختکاری احیا نموده و یا از بین برده است ،باید کارشناسان این حوزه به افکار عمومی پاسخ بدهند.

 در مدتی که خشکسالی  دامنگیر منطقه شده و مهار بیرحمانه سرشاخه های هلیل  نیز به کمک آن آمده  چه میزان جنگل احیا گردیده است  توقعی بیجا نخواهد بود.

برای برون رفت از بحران خشکسالی چکار باید کرد برای جبران  مراتع و جنگل هایی  که  از دست رفته چکار باید کرد نیاز است کارشناسان نظرات خود را ارسال نمایند .

برای ساماندهی آب های سطحی و بستر رودخانه ها چه کار کارشناسی صورت گرفته و یا اینکه باید انجام شود ،کارشناسان و اهل فن نظر بدهند تا اینکه از عمیق تر شدن زخمی که بر پیکره رودخانه دائمی  وارد شده و همه جوانب رشد و توسعه  حیات گیاهی و جانوری را تحت الشعاع قرار داده  جلوگیری بعمل آید.

سد سازی برای مهار آب ها و وارد کردن خسارت صورت گرفته و نه استفاده بهینه ،برای توسعه بند های آبخیزداری و آبخوان داری چه باید کرد و یا اینکه چه میزان فعالیت و تلاش صورت گرفته است.

اینکه تنها د ر سالی یکبار در روز درختکاری با دستان چند نفر مسئول چند بوته غرس شود و اینکه ریشه شان به سنگ می خورد یا خیر،مهم نیست فقط دست مسئولان مهم است، ولی آیا این درختکاری  به صورت هدفمند انجام می شود و یا اینکه سالی یکبار در هفته درختکاری  در ب مسجد جامع شهر بین نمازگزاران  درخت توزیع می شود جبران هر آنچه از دست داده ایم خواهد شد.

با گذشت بیش از 35 سال از انقلاب آیا سالی 1 هکتار درختکاری صورت گرفته و مسئولان می توانند با جرائت  عدد و رقم کارشناسی اعلام کنند  و بفرمایند درخت 10 ساله و یا کمتر و یا بیشتر داریم.

کمر بند سبز شهر جیرفت کجاست ایا به غیر از چند درخت نخل و اوکالیپتوسی که توسط شهرداری در ورودی و خروجی شهر کاشت شده و سرسبز هستند جای دیگری را می توانید نشانه بگیرید که دسترنج مسئولان امر طبیعت و احیا مراتع و جنگل ها است.

بهانه خشکسالی  نمی تواند از احدی سلب مسئولیت کند،در مدت زمان خشکسالی چه طرحی ارائه شده که بازخورد جبران سازی داشته باشد و یا اینکه طرح هایی احداث شده که با کمترین بارشی سر از جاز موریان در آورده اند.


روز 23 اسفندماه آرام آمدو رفت ولی دریغ از یک هشدار در مورد حراست و حفاظت از حریم و بستر وردخانه ها فصلی و دائمی ،دریغ از نصب یک هشدار  کم اهمیت و بدون هزینه ،این کار وظیفه کدام دستگاه است و کدام مرجع باید  بیدار باشد و خواب سوداگران تخریب بستر رودخانه ها آشفته سازد.

این روز را نباید به سادگی فراموش  کرد و بی اعتنا بود باید فریاد و مطالبه جهانی در این روز سرداد باید از سد سازیهای بی رویه و جبران خسارات ناشی از احداث غده های بدخیم به صورت علمی و کارشناسی جلوگیری عمل آورد باید جلوی کارهای احساسی  که نتیجه جلسات غیر مسئولانه هستند گرفته شود نباید گذاشت بیش از این بر گلوی هلیل رود پنچه بزنند و حتی از رها کردن  حق آبه ای که قانونی هم است طفره بروند.

کجا ی دنیا دیده و یا شنیده  اید که برای مهار کردن کمی آب دنیایی را بخشکانند یا برای آبادانی جایی جاهایی را از بین ببرند.

در این روز باید فریاد زد و گفت هلیل باید زنده بماند و نباید گذاشت مرغ زیبای جیرفتی و دُراج  ها در به  در شوند نباید گذاشت بوته های زیبا و  درختچه  های حاشیه هلیل بیش از این نابود شوند باید برای فصل تابستان برنامه ریزی کرد باید حق آبه هلیل رها شود تا اینکه حیات و زندگی در  کناره  آن به زندگی مردم نشاط و شادابی ببخشد.

در این روز باید حاشیه های رودخانه ها از هرگونه نخاله پاکیزه نگهداشت محیط زیست کجاست چرا  این اداره صدایش در نمی آید چرا احساس مسئولیت را در این خصوص کمرنگ احساس می کند.

بیائیم برای یکبار هم شده بدون تعصب و هیاهو  وظیفه مان را انجام بدهیم و. نگذاریم هلیل رود به روزی  سیاهتر از این  بنشیند نگذاریم بیش از این هلیل رود را بخشکانند و مرتع جازموریان را به نمک زار و شن زار تبدیل کنند.

دوستان رنجیده خاطر نشوید زیرا که ورق زدن صفحه ای از  تقویم کاری شما ما را واداشت تا اینکه جملاتی  را بنگاریم.

و  در پایان روز جهانی حفاظت از رودخانه ها در برابر سد سازیها  را به  فعالان و دوستداران طبیعت،حیات،زندگی و رودخانه ها بی صدا و خاموش تبریک عرض می کنیم و از اینکه در برابر آنها بی اعتنا بودیم قول جبران خواهیم داد.

منتظر نظرات،پیشنهدات و انتقادات سازنده برای ساماندهی  وضعیت رودخانه دائمی هلیل رود و مهار کردن آب های سطحی و همچنین ایجاد کمر بند سبز شهر جیرفت هستیم. 
 
  نظرات بينندگان :
 
 
         *  فرستنده :
   ايميل :
 نظر :
 
 

 
 

 

طراحي و توليد : شرکت تحقيقاتي هوش برتر کارمانيا (سهامي خاص)

تمامی حقوق براي سايت خبري هليل محفوظ است - هر گونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است

:: Copyright © 2010 Halil News. All rights reserved ::