RSS  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  پيوند ها  |  آرشيو  | صفحه اصلي
امروز 28 دي 1397 هجري شمسي


   
  کد خبر : 44305
  تاريخ انتشار : 21 فروردين 1397 ساعت 23:46:34
      ارسال به دوستان چاپ خبر  
 
با افت قیمت و بستن محور رودبار - جازموریان

 

   
مسئولان محترم ،اینجا چه خبر است؟

به گزارش هلیل،گوچه کاران  شهرستان رودبار جنوب در اعتراض به عدم حمایت مسئولان و خرید گوجه فرنگی اقدام به بستن جاده ترانزیتی رودبار-جازموریان کردند، کشاورزان معترض خودروهای باری که حامل گوجه فرنگی بود به طول یک کیلومتر به صف کردند.

ظهر امروز کشاورزان شهرستان رودبار جنوب در اعتراض به عدم حمایت مسئولان و خرید گوجه فرنگی اقدام به بستن جاده ترانزیتی رودبار-جازموریان کردند، کشاورزان معترض خودروهای باری که حامل گوجه فرنگی بود به طول یک کیلومتر به صف کردند تا شاید با مسدود شدن جاده ترانزیتی مسئولی از راه برسد و صدای آنان را بشنود.

 

خبرنگار سایت تحلیلی خبری رودبار ما برای شنیدن مطالبه به حق  کشاورزان محروم منطقه و انعکاس آن برای مسئولان مربوطه در بین آنان حاضر شد تا صدای کشاورزان متضرر  را به جای برساند.

عزیزی یکی از کشاورزان میانسال منطقه با در حالی که بغض راه گلویش را گرفته بود به خبرنگار رودبار ما گفت : من که سوادی ندارم ولی شما اعتراض ما را به گوش وزیر جهاد کشاورزی برسانید و بگوید که ما دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم تمام زندگی ما گوجه ای است که در کف خیابانهای شهر ریخته شده است و کسی آن را نمی خرد ،محض رضای خدا به فکر کشاورزان مظلوم رودبارجنوب باشید.

 

کشاورز دیگری که اشک از چشمانش جاری بود نیز در این رابطه بیان داشت: امروز روز عزای گوجه است و کشاورزان هم به عزای زحمات خود نشسته اند.

این کشاورز متضرر رودباری اظهار داشت: مگر نه اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی است و ما هم خیر سرمان مال همین آب و خاکیم.گوجه هامان درست است که فرنگی هستند ولی به مولا قسم تولید خودمان است…خودمان کاشته ایم…قدکشیدنشان را به چشم دیده ایم و حالا برای ثمرشان باید عزا گرفت.

ساعتی از این تجمع  می گذشت که به یکباره کشاورزان شروع به دویدن کردند خبرنگار ما نیز با آنان همراه شد که ناگهان حامد عمرانی دادستان شهرستان رودبارجنوب در بین کشاورزان حاضر شد در ابتدای صحبت صدای اعتراض چند تن از کشاورزان بالا رفت و دادستان این شهرستان به مطالبه به حق آنان گوش داد و  از کشاورزان محروم و متضرر رودبارجنوب  دلجویی کرد.

 

شایان ذکر است،نظارت مسئولین دولتی بر قیمت حمل و نقل و کرایه سرسام آور کامیون و نبود قانون مشخص در تعیین قیمت آن نیز مشکل اساسی کشاورزان رودبار جنوب است.

اگرچه بنابه گزارش های مردمی، مسئولین شهرستان نیز همصدای کشاورزان هستند اما خبرها حاکی از آنست که عدم حمایت مسئولان استانی از این شهرستان محروم باعث بوجود آمدن چنین اعتراضاتی شده است.همچنین عصر امروز جلسه شورای تامین این شهرستان برای برطرف شدن مشکل اعتراض در وهله اول و رسیدگی به مطالبه کشاورزان با حضور مسئولین شهرستان برگزار شد.

علی ایحال ، تعلل مسئولین ذی ربط موجب  برزمین ماندن محصولات کشاورزی این شهرستان شده است  و به دلیل ویژگی گوجه و گرمای هوای این منطقه موجب از بین رفتن آن خواهد شد،لذا امید است که مسئولین شهرستان  با حمایت استانداری کرمان و وزیر جهاد کشاورزی مشکل فعلی قشر زحمت کش این شهرستان محروم را برطرف نماید.

شهرستان ۱۲۱هزار نفری رودبارجنوب در ۳۳۰کیلومتری مرکز استان کرمان واقع شده است و شغل ۸۵درصد مردم این منطقه کشاورزی است.

منبع:رودبار ما

 
 
  نظرات بينندگان :
 

این برمی گردد به بی تدبیری بهره برداران و مدیران جهاد کشاورزی این شهرستان. بطور هم زمان برداشت محصول از مزارع گوجه فرنگی در استانهای خوزستان، کرمان، جنوب کرمان، بخش هایی از هرمزگان، بوشهر، فارس، آغاز شده این را می شد از قبل پیش بینی کرد بهتر است کشاورزان بجای یک محصول چند محصول کشت کنند تا این همه ضرر نکنند. از طرفی گوج خشک یکی از مهم ترین اقلام صادراتی ایران به افغانستان، پاکستان، هندوستان و کشورهای آسیای میانه و حتی افریقایی است. کارآفرینان جیرفتی به جای این همه داد و بی داد نسبت به خرید و خشک کردن محصولات ارزان قیمت اقدام کنند تا ضمن ایجاد اشتغال برای خانواده های روستاییان نسبت به ارزآوری نیز اقدام کنند.

از جناب موسوی سوال کنید که شما که قبل از صدور ابلاغتان به همراه هیئت خوزستانی و مرکز کرمانی پشتیبان به همین رودبار و قلعه گنج که حاضر شده بودید ، همین وضعیت با شدت پایین تری بود و شما وعده ها دادید که چنان قیمت ها را افزایش می دهید که کیلویی محصول روی زمین نماند و این بود رسالت اصلی شما در امدن به این منطقه که بعد از چهار سال اوضاع آشفته تر شده است. هر چند کارایی یک مددیر از همان صد روز اولش روشن است ولی 1200 روز گذشت و خرابتر از دیروز .

 
         *  فرستنده :
   ايميل :
 نظر :
 
 

 
 

 

طراحي و توليد : شرکت تحقيقاتي هوش برتر کارمانيا (سهامي خاص)

تمامی حقوق براي سايت خبري هليل محفوظ است - هر گونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است

:: Copyright © 2010 Halil News. All rights reserved ::