RSS  |  تماس با ما  |  درباره ما  |  پيوند ها  |  آرشيو  | صفحه اصلي
امروز 28 دي 1397 هجري شمسي


   
  کد خبر : 11425
  تاريخ انتشار : 17 اسفند 1393 ساعت 22:21:56
      ارسال به دوستان چاپ خبر  
 
در پی بی توجهی های صورت گرفته:

 

   
وداع تلخ با میراث کهن

به گزارش سایت خبری-تحلیلی هلیل،انگاری حفظ و حراست از ابنیه های تاریخی و نمادهای باستانی در جیرفت کهن خارج از شرح وظایف میراث فرهنگی تعریف شده و ما از این تحول بزرگ خبر نداریم.

فعالیت میراث فرهنگی استان کرمان در جیرفت سوت و کور است بی صدا و به تعبیری چنان آهسته قدم بر می دارد که آزارش به مورچه ای نرسد.

همه جا شور و هیجان است آنهم در آستانه سال نو و  به بناهای تاریخی و داشت های فرهنگی در خور شان توجه می شود و دستی به سر روی آنها کشیده می شود ولی افسوس چراغ تمدن 7 هزارساله روز به روز خاموش و خاموش تر می شود.

شهر قدیم  و در کنار آن وجود مسجدی با شبستان های ستون دار  خودنمایی می کند ولی هنوز  باقیمانده آلاچیق کپری دکتر چوبک بیش ا از قدمت  تاریخی جلب توجه می کند و انگار قرار است این خار و خاشاک ها هم روزی در زمره  محوطه های تحت مدیریت میراث فرهنگی در بیایند.

چرا همه در برابر بی توجهی ها و بی مهریهای صورت گرفته در برابر تمدنی به بلندای تاریخ مُهر سکوت بر لب زده اند و شاید این ظلم هم باید به فال نیک گرفته شود.

دلمان را به چه خوش کنیم به شیارهایی که بر اثر  اندک بارش بر چهره تمدن غنی نقش بسته اند و یا به درب ورودی شهر قدیم که همانند دخمه ای دور از آبادی قرار گرفته است.

همه روزی صد دفعه آرزوی می کنند ایکاش  آن بیل مکانیکی و سیل دهه 70 تمدن خفته را بیدار نمی کرد  شاید از دست غارتگران و دزدان  درمان می ماند و از همه مهمتر به این روز حال نمی افتاد.

آری زمان پُز دادن  تمدن جیرفت کهن گذشت و دیگر باید برای نابودی اش در سایه اهمال کاریها لباس عزا بر تن کنیم.

دلالان اشیاء تاریخی را به قیمت  بی غیرتی در کوله بار دزدان گذاشتند و حتی دست تشکر بر پشتشان کشیدند و آنها را با دریافت چندر غازی بدرقه کردند و شاید آن خیانت را بتوان کمی به ورطه فراموشی سپرد ولی تار دیدن  ابهت بهشت گمشده باستان شناسان  هرگز  قابل توجیه نمی باشد.

حال کنار صندل و شهر قدیم جیرفت  این روزها خوب نیست و شاید نمی توانند در برابر گردشگران با این شکل و قیافه فرسوده عرض اندام کنند و همه با دید تاسف می گویند "حیف و صد حیف"ایکاش زیر خاک مانده بودید و شاید روزگار خوش تری را پیش رو داشتید.

چرا با وجود اینهمه فضای رسانه ای تمدن جیرفت کهن مظلوم و غریب است چرا در ب برهه ای از زمان همه در برابر بی عدالتی ها فریاد می زدند ولی چند سالی است ما نیر همراه با متولیان میراث سکوت و بی توجهی را پیشه کارمان کرده ایم.

چرا عکس فلان مدیر باید در صدر اخبارمان باشد ولی هیچ گونه تصویر و یا مطلبی راجع به تمدن و فرهنگمان در رسانه ها یمان وجود نداشته باشد.

شاید زمینه  بی توجهی مسئولان میراث را ما فراهم کرده ایم و با ایجاد حاشیه امن در فضای رسانه ای قدرت بی خیالی را در برابر مطالبات به حق بالا برده ایم.

جناب میراث!

اگر روزی  و روزگاری گذرتان به  این سمت افتاد حتما سری به شهر قدیم و کنار صندل بزنید این چه معنی می دهد که همه جا را می بینید به غیر اینجا را.

مگر وظیفه تان در ساماندهی شهر کرمان و چند بنای تاریخی دیگر خلاصه می شود  آیا سهمی این مناطق باید همچنان در کاغذ بازی گم شود.

 

 
 
  نظرات بينندگان :
 

بله اون زمانی کفن پوشان چه کارهایی میکردن یادتا ن هست این هم نتیجه اش چه کنیم چه کنم................................................................

 
         *  فرستنده :
   ايميل :
 نظر :
 
 

 
 

 

طراحي و توليد : شرکت تحقيقاتي هوش برتر کارمانيا (سهامي خاص)

تمامی حقوق براي سايت خبري هليل محفوظ است - هر گونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است

:: Copyright © 2010 Halil News. All rights reserved ::